Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
20.05
2019

70 lat Państwowego Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego seniora w Rydułtowach

Na zaproszenie obecnego dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego seniora w Rydułtowach pana dr hab. Franciszka Niecia, udział w obchodach 70-cio lecia istnienia placówki wzięła m.in. wnuczka artysty pani Iwona Konarzewska, która z rąk dyrektora placówki odebrała pamiątkowy medal jubileuszowy. W spotkaniu uczestniczył także i odebrał pamiątkowy medal wnuk Ludwika, pan Łukasz Konarzewski oraz zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej Aneta Legierska.

Spotkanie miało bardzo uroczysty, ale jednocześnie rodzinny charakter. Udział w wydarzeniu wzięło wielu przedstawicieli samorządu gminnego, powiatowego, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprzyjaźnionych szkół plastycznych, poprzednia dyrektor placówki pani Urszula Berger-Styczeń oraz wychowankowie Ogniska i pracownicy.

"... Tak naprawdę wszystko zaczęło się 1 grudnia 1945 r. od kursu rzeźby w węglu. Inicjatorem był Ludwik Konarzewski senior - wybitny malarz, rzeźbiarz, pedagog. Początkowo kurs odbywał się w opuszczonej poniemieckiej stolarni. A w jego ramach także zajęcia z zakresu rysunku, modelowania w glinie czy drewnie. Przychodziły dzieci, ale też młodzież i dorośli. W tym czasie powstało wiele rzeźb o tematyce górniczej. Organizowano wystawy, wysyłano prace za granicę. Sława placówki zaczęła szybko rosnąć.

W 1949 r., a więc 70 lat temu, kurs przejęło ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki. Nadało placówce statut Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. To oficjalny początek istnienia ogniska. Pomoc Ludwika Konarzewskiego juniora, który w tym czasie kończy Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, pozwoliła na rozszerzenie zajęć. Wprowadzono naukę malarstwa, historii sztuki, kształtowania form użytkowych i liternictwo. Nauka trwa trzy lata. W 1950 r. ognisko przeniosło się do lokali sklepowych przy ul. Ofiar Terroru. Poza placówką młodzież uczestniczy w plenerach malarskich w Istebnej, z którą związani są Konarzewscy. Nadal większość uczniów pochodzi z okolic Rydułtów, a część dojeżdża z innych miast Śląska.

2 października 1954 r. Ludwik Konarzewski senior umiera. Dyrektorem placówki zostaje jego syn - Ludwik. Złe warunki lokalowe powodują, że trzeba myśleć o zmianie siedziby. Powstaje dokumentacja techniczna budynku, który miał stanąć przy ul. Pośpiecha. Projekt siedziby placówki opracował architekt Stanisław Konarzewski, brat Ludwika Konarzewskiego juniora. Długie lata starań o zmianę warunków lokalowych nie przynoszą jednak efektu. Przeciwnie, istnieją projekty likwidacji placówki lub przeniesienia jej do Rybnika. Dopiero w 1965 r. ognisko otrzymuje nową siedzibę – skrzydło internatu Szkoły Górniczej przy ul. Mickiewicza 23.

Duże zaangażowanie wykładowców i słuchaczy powoduje, że absolwenci ogniska odnoszą wiele sukcesów w kraju i zagranicą...."

na podstawie nowiny.pl

 

Więcej zdjęć i pełny artykuł pod linkiem >>>>>>>

 

Wywiad z obecnym dyrektorem na antenie Radia90 >>>>>

 Dodał: Aneta Legierska (6680)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/9 2020/10/10 2020/10/11
galeria zdjęć
Biuletyn informacji publicznej - strona zostanie otwarta na nowej karcieBiuletyn informacji publicznej