Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty

Wkrótce

Koncert Muzyka Gór; grafika z gadoszem i skrzypkiem z obrazu Jana Wałacha
Rozpoczęcie imprezy: 2021-09-18
Zakończenie imprezy: 2021-09-18
Miejsce imprezy: Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Organizator: Muzeum Jana Wałacha w Istebnej
Kontakt: +48 507 522 904

Osiem wieków po tym, kiedy pierwsi Wołosi zaczęli osiedlać się na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala, wywodzący się z tych ziem muzycy łączą swe siły, by w najstarszych pieśniach i melodiach odnaleźć wspólnego ducha muzyki góralskiej. Tak, jak górskie tereny ukształtowały swych mieszkańców, tak kształtował się różnorodny charakter ich muzyki - ta sama pieśń inaczej zabrzmi w Koniakowie, Korbielowie i Kościelisku.

Artyści starszego i młodszego pokolenia - od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków - poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej „kozie”, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach, ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach. Strzeliste tatrzańskie turnie, zielone hale Żywiecczyzny i rozległe przestrzenie beskidzkiej Trójwsi nawiązują do twórczych inspiracji Jana Wałacha, które eksponował w swojej sztuce.

Wystąpią:
Wałasi
Skład Niearchaiczny
9siył

Koncert odbędzie się w ramach realizacji projektu „Wokół dziedzictwa Beskidu Śląskiego pędzlem Jana Wałacha” Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Narodowego Centrum Kultury #EtnoPolska

koncert MUZYKA GÓR | 18 września godz. 16:00 | Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Tekst organizatora

Więcej szczegółów