Wkrótce
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich na tegoroczną Świąteczną Wystawę Twórczości Ludowej, która ma miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej. Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00; w ferie zimowe także w weekendy.
Można tu zobaczyć i nabyć między innymi:
- heklowane ozdoby - czyli dekoracje z koronki koniakowskiej,
- hafty,
- ceramikę artystyczną,
- rzeźby,
- wyplatane koszyczki,
- i wiele innych dekoracji.
Na trwającej do 29 lutego wystawie zobaczyć można obrazy Anity Baenisch-Judy, Małgorzaty Lazarek, Anny Pawęzowskiej, Marii Majki Zuzańskiej, Ewy Brodek-Piłat, Anny Chrzanowskiej, Grażyny Kołodziejczyk – Pabiańczyk, Genowefy Nelip i Floriana Kohuta oraz płaskorzeźby Grzegorz Kuśnierza.
Prezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej wystawa Pobożność Ludowa inspiracją dla Artystów stanowi pokłosie pleneru malarskiego, jaki miał miejsce na terenie Trójwsi Beskidzkiej w dniach od 8 do 15 października 2019 r. Jego pomysłodawcami byli inicjatorzy powstania Drogi Różańcowej, jaka w roku 2017 połączyła Stecówkę z Przysłopem, a artystycznym atelier uczestników zostało klimatyczne gospodarstwo agroturystyczne "Na Połomiu" prowadzone przez Państwa Bielesz. Niektórzy z biorących udział w plenerze artystów do Istebnej przyjechali już latem, by poznać kulturowe i przyrodnicze walory okolicy. Ważnym wydarzeniem była tu wizyta w Domu Konarzewskich i późniejsze spotkanie z przedstawicielami Parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, a także wspólne przejście Drogi Różańcowej.
Nowo poznana przestrzeń zainspirowała malarzy przejawami pobożności ludowej, takimi jak przydrożne krzyże i kapliczki, a także odbywające się w naszych kościołach nabożeństwa, częstokroć związane z kultem maryjnym. Warto wspomnieć, iż owa pobożność ludowa, choć zapewne w dawnych czasach nikt tak tej przeżywanej w stałym odniesieniu do Boga codzienności nie nazywał, wpłynęła na ukształtowanie się tak wybitnych postaci Kościoła rzymskokatolickiego, jak św. Siostra Faustyna Kowalska, Czcigodny Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, czy św. Jan Paweł II.
Wieloaspektowa interpretacja tematu, a także indywidualna wrażliwość artystów sprawiły, iż powstałe prace pozwoliły na stworzenie niezwykłej i różnorodnej stylistycznie wystawy.
W plenerze udział wzięli: Anita Baenisch-Juda, Florian Kohut, Małgorzata Lazarek, Anna Pawęzowska, Majka Zuzańska, Ewa Brodek-Piłat, Grażyna Kołodziejczyk – Pabiańczyk oraz Genowefa Nelip. Dodatkowo gościem pleneru była Anna Chrzanowska.
SPONSOR PLENERU
Prowadzona przez Państwa Bielesz agroturystyka Na Połomiu, w której w trakcie trwania pleneru gościli uczestniczący w nim artyści, to urokliwe miejsce pozwalające na kontakt z naturą. Jej właściciele byli wielokrotnie nagradzani za swoją działalność agroturystyczną. Obiekt ten wyróżnia się nie tylko pięknie zaaranżowanym, nawiązującym do tradycji wnętrzem, ale także sprzyjającym wypoczynkowi otoczeniem i wyśmienitą kuchnią, opartą o produkty pochodzące od lokalnych producentów.
Sylwetki artystów
Anita Baenisch-Juda
Studia i dyplom z wyróżnieniem (1992) w ASP w Krakowie, Wydz. Grafiki w Katowicach. Pięć lat asystentka w tejże uczelni.
Nagrody i wyróżnienia; złota odznaka PRIMUS INTER PARES, Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki 1991, I nagroda na Międzynarodowej Wystawie Miniatury, Częstochowa 2000.
Udział w wielu międzynarodowych plenerach malarskich, wystawach krajowych i zagranicznych.
W pracach dominuje rysunek tuszem, przede wszystkim miniatury pejzażowe. Uprawia malarstwo akwarelowe i akrylowe. Projektuje i maluje witraże, głównie o tematyce sakralnej. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, w tym ilustracją książkową i kaligrafią.
Anna Pawęzowska
Studia i dyplom (1991) w ASP w Krakowie. Wydz. Grafiki w Katowicach.
Wyróżnienie z rysunku i malarstwa w pracowni prof. Jana Dubiela. W latach 1991-97 projektant wnętrz największych sklepów odzieżowych w Katowicach. Projekty wystaw handlowych, które gazeta "Dziennik Zachodni" uznaje za najciekawsze w dziejach współczesnych Katowic. Wyróżnienie prac wystawienniczych w Muzeum Śląskim prezentujących rozwój reklamy handlowej na Śląsku.
Projektant stoisk florystycznych na targach w całej Polsce dla firmy Smithers Oasis Poland.
Uprawia malarstwo sztalugowe, sakralne, malarstwo pastelowe, jest projektantką wnętrz.
Autorka opatentowanej unikatowej dekoracji witrażowej o zastrzeżonej nazwie "Vojtral"
Udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych i zagranicznych.
Małgorzata Lazarek
Absolwentka Krakowskiej ASP Wydział Grafiki w Katowicach. Akademia przyznała jej medal za całokształt. Zdobyła nagrodę główną na Biennale Rysunku Studenckiego. Pracowała jako nauczyciel w Liceum Plastycznym, była grafikiem w SUPER EXPRESIE, rysowała dla wielu gazet i czasopism (Twój Styl, Gość Niedzielny, Super Express, Newsweek, Gazeta Wyborcza. Otrzymała wiele nagród w konkursach w Polsce i za granicą – jest dwunastokrotną laureatką MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY RYSUNKU SATYRYCZNEGO „SATYRYKON” w Legnicy i wielu innych konkursach satyrycznych. Za ilustracje do wierszy Zbigniewa Herberta otrzymała drugą nagrodę, a jej obraz olejny był „Obrazem Roku 2008”, rok później inny zdobył wyróżnienie w konkursie ZPAP o Katowice.
W roku 2013 otrzymała Grand Prix Satyrykonu i Nagrodę - „Piękniejsza Polska” – była jedyną wyróżnioną kobietą. Uprawia malarstwo, rysunek i ilustracje. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą.
Grażyna Kołodziejczyk-Pabiańczyk
Urodzona w roku 1960 w Częstochowie. Absolwentka wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby ASP im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 1986 r. w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem.
Udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Genowefa – NELA –Nelip
Architekt, artysta plastyk. Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Tworzy w zakresie malarstwa i rysunku. W roku 2019 obchodziła 40 lat pracy twórczej. Ma w swoim dorobku 30 artystycznych wystaw indywidualnych.
Jest laureatką nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów malarskich. Należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaczona:
-w 1996 r. „Brązową Odznaką Honorową” przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr za opracowania graficzne
- w 2015 r. odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
-w 2016 r. „Srebrną Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego.
-w 2018 r. „Srebrnym Krzyżem Zasługi” przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Florian Kohut
Zrzeszony w: Wielkopolskim Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Pastelistów Polskich - członek zarządu. Odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Od 1991r. posiada Galerię Autorską "Pod Strachem Polnym" w Rudzicy oraz filię galerii autorskiej w Ustce. Jest twórcą "Dnia Stracha Polnego". W swoim dorobku artystycznym posiada liczne wystawy indywidualne krajowe i zagraniczne (Włochy, Francja, Niemcy, Cypr, Japonia, Detroit, Słowacja, Czechy, Hiszpania).
Ewa Brodek Piłat
Urodzona w 1973, zamieszkała w Tychach. Absolwentka wydziału Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Katowicach. Dyplom ukończyła w 1999 roku z wyróżnieniem. W 2018 r. ukończyła Studia podyplomowe na dwóch kierunkach: Edukacja muzyczna i plastyczna w szkole, oraz Przygotowanie pedagogiczne.
Jako, EveDesign Ewa.B.Pilat w ostatnim czasie zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, malarstwem i fotografią. Prywatnie żona i mama trójki dzieci.
Sama o sobie pisze: „ Doświadczyłam wielu form swojej twórczości. Pracowałam jako projektant w firmie projektującej zegarki. Byłam grafikiem, następnie dyrektorem artystycznym w jednej z Katowickich agencji reklamowych. Sztuka jest moją pasją i spełnieniem, oddechem w codzienności, autoterapią w momentach pochmurnego nieba… "
Więcej o mnie :
www.facebook.com/eve.design.ewa.b.pilat
https://instagram.com/eve.design.ebp
Maria Majka Zuzańska
Urodzona w 1958 r. w Biłgoraju.
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związana od 1986 roku.
Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r.
II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 .
Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej - 2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego - 2018 rok.
Malarka i poetka.
Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Stworzyła cykle: Ikary, Trwanie traw, Moje myśli krążą wokół ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione ,Spiral a ostatnio pracuje nad cyklami: Zapiski form oraz Wypisać imię złudzeniom.
Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych.
W dorobku- kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.
udział w międzynarodowych plenerach :
od 1997 rokrocznie do 2009- Hortobagy (Wegry); 2002, 2004, 2006, 2017, 2018, 2019- Hejce ( Węgry); 2003-Saint Michel (Francja); 2007- Dubova (Rumunia); 2007- Dudince (Słowacja); 2008- Kowel (Ukraina)
2009- Hajduhadhaz ( Węgry); 2016- Humenne (Słowacja); 2016- Hortobagy (Węgry);
także w Polsce:
2002, 2009- Susiec; 2004, 2006- Chełm; 2006- Koroszczyn; 2007- Tomaszów Lubelski;
2012- Sosnowica, Łeba; 2013- Sosnowica; 2014- Lewkowo, Sosnowica; 2015- Sosnowica, Sanok, Narewka; 2016 Narewka i Sosnowica; 2017 Narewka i Sosnowica; 2019 Czeremcha
wystawy indywidualne:
Łęczna, Biłgoraj, Lublin, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Chełm, Dęblin, Łuków, Radzyń Podlaski, Krasnystaw, Świdnik, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Parczew, Jasło, Cieklin, Iwonicz Zdrój, Białowieża, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Międzyrzec Podlaski, Mielnik, Kock a także Hortobagy (Węgry)
wystawy zbiorowe w kraju:
Łęczna, Janowiec, Zamość, Milejów, Rzeszów, Lublin, Hrubieszów, Chełm, Tomaszów Lubelski, Rejowiec Fabryczny, Sosnowica, Lewków, Narewka, Hajnówka, Nałęczów, Białystok, Katowice, Warszawa, Grudziądz
wystawy zbiorowe za granicą:
Saint Michel-Francja; Treviolo-Włochy; Hejce , Hortobagy, Hajduhadhaz, Debreczyn-Węgry; Dubova, Timiszoara-Rumunia; Dudince-Słowcja; Kowel, Łuck i Tarnopol -Ukraina; Seul - Korea Południowa, Wiedeń- Austria, Humenne - Słowacja.
Anna Chrzanowska
Urodzona w 1981, zamieszkała w Łodzi. Szczęśliwa żona i mama, cudownej córki. Ukończyła Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi na kierunku pedagogika ze specjalizacją psychopedagog. Z pasji do pracy z ludźmi prowadziła zajęcia terapeutyczne. Współpracowała przy projekcie rozwijającym kluczowe kompetencje emocjonalno-społeczne uczniów z kl. VI-VII szkoły podstawowej w zakresie radzenia sobie w sytuacji presji, prowadząc Teatr Interaktywny "The Presją".
Ukończyła kurs "Ceramika w edukacji artystycznej i terapii." w Łucznicy.
Od 14 lat prowadzi rodzinną firmę Szkółka Roślin Ozdobnych "Szewczyk" w Łodzi. Stąd miłość do natury.
Jest pasjonatem fotografii, jej zdjęcia można obejrzeć na profilu instagramowym @achrzanka Z zawodu i miłości do natury ogrodnik... Z głębi serca, dusza artysty, głodna wyzwań i pracy twórczej.
Grzegorz Kuśnierz
Urodzony w 1965 r. w Żywcu, zamieszkały w Ciścu. Syn stolarza wykonującego między innymi meble z elementami rzeźbionymi – drewnem i dłutem posługiwał się od dzieciństwa i od dzieciństwa marzył o rzeźbieniu. Absolwent Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem . Powrócił do domu rodzinnego, gdzie zaczął rzeźbić. Prace jego znajdują się zarówno w rękach prywatnych, jak i w muzeach. Autor stacji Drogi Krzyżowej zdobiących Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Ciścu, a także w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Wykonuje także ozdobne przedmioty codziennego użytku. W swoich pracach kładzie nacisk na dokładność, każdy element rzeźby musi być niemalże idealny. Pomysły na swoje prace czerpie ze swojej wyobraźni ale też często wykonuje przedmioty wg ściśle określonych projektów, wzorów. W jego bogatym dorobku artystycznym znaleźć można rzeźby nawiązujące stylistyką do motywów biblijnych, folklorystycznych, a także elementy związane bezpośrednio z dzisiejszą kulturą masową.
Kolejny Bal Góralski zbliża się wielkimi krokami!
Zapraszamy wszystkich fanów folkloru z okolicy oraz tych, którzy chcą poznać kulturę Trójwsi Beskidzkiej.
W tym roku jeszcze większy nacisk kładziony jest na strój uczestników, a marzy się nam by wszyscy goście uczestniczący w balu byli przyodziani w strój regionalny z Trójwsi lub ze swojego regionu, tak by ta impreza weszła na jeszcze wyższy poziom.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z restauracją Dwór Kukuczka, tam przyjmowane są zapisy, tam też będzie odbiór biletów na bal.