Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Punkt Informacji Turystycznej

43-470 Istebna 68

tel/fax +48 33 855 61 58, +48 516 195 614

promocja@ug.istebna.pl

więcej...

menu
Przejdź do strefy mieszkańca
21.11
2017

Promocja Słuchowiska „Wesele Górali Istebniańskich”

 Promocja Słuchowiska Regionalnego „Wesele Górali Istebniańskich”

 

18 listopada 2017 r. w karczmie „U Ujca” w Istebnej miała miejsce promocja słuchowiska regionalnego „Wesele górali istebniańskich”.

 

            Gdy w 1927 roku istebniański poeta i prozaik Jerzy Probosz pisał sztukę „Wesele górali istebniańskich” zatrzymując w tym utworze piękno pradawnego obrzędu, gwary i tradycji z pewnością nie przewidział, jaki scenariusz wydarzeń czeka jego dzieło... 90 lat później Józef Michałek – założyciel nowo utworzonego Radia Istebna wpadł na pomysł nagrania słuchowiska na motywach sztuki. Gdy w projekt włączył się Marek Probosz – światowej sławy aktor i reżyser, wnuk autora, wszystko potoczyło się już najlepszym torem. W castingach wyłoniono doborową obsadę górali z krwi i kości – amatorów ale nieraz skrywających ogromny talent aktorski. Wspólnymi siłami udało się stworzyć coś wielkiego. Dzięki projektowi dofinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Istebna, owoc wielomiesięcznej pracy zakończył się wydaniem słuchowiska w komplecie płyt CD.

            Oficjalna promocja „Wesela górali istebniańskich” miała miejsce w sobotni wieczór 18 listopada, w Karczmie „U Ujca w Istebnej”. Gości serdecznie powitała Elżbieta Legierska – Niewiadomska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację słuchowiska. Następnie głos zabrał Józef Michałek – producent i pomysłodawca przedsięwzięcia. Przyznał, że „wszystko zaczęło się od marzeń”  i wyraził ogromną radość, że udało się je zrealizować. Głos zabrała również Elżbieta Polok– kierownik Biblioteki Publicznej w Istebnej, która jako dyrektor planu od początku do końca koordynowała nagrania. W ciepłych słowach opowiedziała o tym, jak wielkim wysiłkiem, a zarazem jak wspaniałą przygodą była dla każdego z zaangażowanych praca przy słuchowisku. Artur Kupczyk – realizator dźwięku pokrótce opowiedział o technicznej stronie przedsięwzięcia i podkreślił, że taki sposób nagrywania słuchowiska był jak najbardziej bezprecedensowy. Odczytano również list reżysera – Marka Probosza, który niestety nie mógł być obecny na promocji ale zapewnił o swojej pamięci i że sercem jest z aktorami.

            To właśnie w Karczmie „U Ujca” , pod monumentalnym obrazem Ludwika Konarzewskiego niegdyś odgrywano spektakle istebniańskiego Teatru Ludowego. Tam również usłyszeliśmy dwie odsłony sztuki „na żywo” w wykonaniu naszych wspaniałych aktorów. Wybrzmiały przyśpiewki, wice, było wzruszenie i salwy śmiechu. Dialogi skreślone piórem Jerzego Probosza zabrzmiały zadziwiająco autentycznie i aktualnie.

            I tak wspólnymi siłami udało się dokonać dzieła. Słuchowisko iskrzy się humorem, rozbrzmiewa prawdziwymi emocjami i piękną muzyką. Intuicja i talent reżysera, profesjonalizm producentów, stuprocentowe zaangażowanie i autentyczność aktorów – to sekret powodzenia przedsięwzięcia.  W ramach projektu wydano 600 kompletów płyt. Każdy z nich składa się z 3 krążków CD z nagraniem, zaś czwarta płyta zawiera między innymi zdjęcia i filmiki z realizacji słuchowiska. Można na niej zobaczyć sceny z nagrań, kiedy to pod czujnym okiem reżysera rozgrywały się prawdziwe sceny aktorskie, wraz z rekwizytami i dynamiczną akcją.  Płytę wzbogacono również o cenny komentarz pani Małgorzaty Kiereś, etnografa i dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która opowiada o dawnym istebniańskim wiesielu.

            Na zakończenie promocji bawiono się wspólnie do późna na góralskiej zabawie andrzejkowej przy dźwiękach wygrywanych przez kapelę „Walasi” i muzyce DJ- a. Zaś „wiesielnicy” składali podpisy na płytach i bez końca wspominali swoją aktorską przygodę, której nikt z nich z pewnością długo nie zapomni.

            Mijają lata a historia „Wesela górali istebniańskich” toczy się swoim rytmem. Kiedyś zapisana przez Jerzego Probosza na kartkach papieru, teraz została ożywiona  głosem górali utrwalonym na płytach CD. Ma nie tylko wartość artystyczną. W czasach, gdy dawna tradycja odchodzi w niepamięć, będzie to świetny materiał edukacyjny dla przyszłych pokoleń. Czy ziszczą się marzenia o nagraniu filmu? Czas pokaże. Może przyjdzie i czas na kontynuację tej historii.

 

            W promocji słuchowiska udział wzięli : Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek wraz z małżonką, Sołtys Koniakowa Jan Gazur, Sołtys Jaworzynki Paweł Rucki (również aktor słuchowiska), sekretarz Gminy Teresa Łaszewska z mężem, redaktor Radia Katowice Andrzej Ochodek, Radny Gminy Istebna Władysław Zowada z małżonką i wielu innych gości.

            Reżyserowi Markowi Proboszowi, pomysłodawcy i producentowi Józefowi Michałkowi, dyrektor planu Elżbiecie Polok, realizatorowi dźwięku Arturowi Kupczykowi, a przede wszystkim aktorom i osobom, które włożyły serce w wielkie dzieło realizacji słuchowiska serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

 

Oprac. BJ

           

Projekt „Słuchowisko regionalne Wesele Górali Istebniańskich” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Dodał: K.CZ. (5672)
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2018/10/5 2018/10/7 2018/10/12 2018/10/14 2018/10/18 2018/10/20 2018/10/26 2018/10/27