Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
22.12
2015

"Zapomniani bohaterowie" na wystawie w Anglii

W Anglii ukazała się książka Piotra Jałowiczora „Forgotten Heroes” zawierająca między innymi historie kombatantów z Trójwsi, którzy następnie osiedli w Rotherham. W Anglii publikacja odbiła się szerokim echem, zwłaszcza wśród tamtejszej polonii oraz w kręgach uniwersyteckich.    

Obecnie (6 listopada 2015 – 8 lutego 2016)  trwa wystawa materiału z książki w Sheffield.

5 grudnia w katedrze w Sheffield odbyło się spotkanie promujące wystawę . Byli na nim obecni: autor książki Piotr Jalowiczor i Marian Macko (jeden z kombatantów opisanych w książce), przedstawiciele z nowej polonii oraz przedstawiciele z trzech Uniwersytetów angielskich: 'Sheffield Hallam University', 'the University of Sheffield' oraz 'the University of Durham'.  

Podczas spotkania wspomniano o Trójwsi i opisanych na kartach książki bohaterach, którzy pochodzili z naszych terenów. Byli to: Władysław Bielesz z Koniakowa, Paweł Gazur z Jaworzynki i Antoni Jałowiczor z Istebnej (ojciec autora).

Panu Piotrowi Jałowiczorowi można pogratulować skutecznej promocji książki, w której ocalił od zapomnienia historie rodaków rzuconych przez losy wojnenne na obcą ziemię.

Tekst: Barbara Juroszek
Zdjęcia: Piotr Jałowiczor

Linki powiązane z wystawą (język angielski):

Link 1 - kliknij...

Link 2 - kliknij...

 Dodał: (4535)