Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@istebna.eu

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
29.10
2019

Z życia SP 2 Istebna Zaolzie

Narodowe Czytanie

7.09.2019r. w całej Polsce odbyła się akcja wielkiego Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Tym razem z okazji ósmej rocznicy wybrano osiem polskich nowel. Z listy utworów do czytania postanowiliśmy  wybrać „Dym”, którego autorką  jest patronka naszej szkoły Maria Konopnicka.

W poniedziałek 9.09. w sali polonistycznej zebraliśmy uczniów z klasy szóstej, siódmej i ósmej do wspólnego czytania. Pani Barbara Matuszny powiedziała krótko skąd wzięła się taka akcja i dlaczego bierzemy w niej udział. Pan Dyrektor Bogdan Ligocki dodał jeszcze kilka zdań dotyczących umiejętności i potrzeby czytania książek, po czym rozpoczął czytanie, przedstawiając pierwszy akapit noweli. Później wszyscy uczniowie kolejno czytali wyznaczone wcześniej fragmenty. Na podsumowanie przygotowałam kilka pytań dotyczących  treści tekstu, na które mieli odpowiedzieć. Okazało się, że wiele rzeczy było niezrozumiałych. Dla nas ta nowela była bardzo prosta w odbiorze, ale dla młodszych pokoleń to nie do końca wyobrażalna przeszłość. Dotyczyło to zarówno postaci, sytuacji, miejsc, jak i języka. Pochodzący sprzed stu lat utwór, wymagał wielu dodatkowych objaśnień.

To był nasz pierwszy udział w tego typu akcji i mam nadzieję, że zostanie już na stałe wpisany w kalendarz naszych szkolnych wydarzeń.

Barbara Dymarek

Dzień wędrówek

Wykorzystując słoneczną aurę postanowiliśmy 26 września b.r. wybrać się na szkolny rajd na Stożek. Pomysł już od dawna plątał się po naszych głowach, ale jakoś wciąż coś stało na przeszkodzie jego realizacji. Tym razem o mały włos byłoby podobnie, bo w zaplanowany dzień silne mgły nadciągnęły akurat nad naszą Trójwieś . Na szczęście jednak zebraliśmy się prawie w komplecie, więc o odwrocie nie było już mowy. Dojeżdżając do Wisły autobusem, zobaczyliśmy, że niebo rozpromienia się nad nami, więc z nieukrywana ulgą odwzajemniliśmy się wdzięcznym uśmiechem.

Podejście pod stację wyciągu narciarskiego z Wisły Głębce okazało się dość łatwe. Prosta, mało ruchliwa a przy tym urokliwa droga, mijała nam bardzo szybko. Uczniowie z klas 2. i 3. jako pierwsi dzielnie maszerowali z naszym głównym organizatorem p. Janiną Orzech. Starsi, idący za nimi, wcale nie musieli specjalnie zwalniać tempa. Jeden przystanek w porze przerwy śniadaniowej w zupełności wystarczył, żeby trochę odpocząć. Podczas niego uczniowie klasy 4. i 5. kręcili się wokół swoich nowych wychowawców: p.Elżbiety Goryczki i p. Natalii Muchy.

Do wyciągu doszliśmy w samą porę, obsługa już na nas czekała i po uregulowaniu spraw finansowych, kolejka ruszyła. Ustawiliśmy się w pary: starsze dziewczyny z młodszymi uczniami, ci co się bali, z tymi odważniejszymi i tak powolutku wszyscy dostaliśmy się na górę. Trasa, choć dosyć krótka, dla niektórych okazała się dużym wyzwaniem, kiedy trzeba było opanować własny niepokój a czasem i lęk.

Na samym szczycie odsłoniły się nam przepiękne, jesienne widoki, pogoda sprzyjała a malownicze stare, górskie schronisko zapraszało do wejścia. Powodzeniem cieszyły się w nim oczywiście pamiątkowe magnesy i breloczki oraz...gorąca czekolada. Na zewnątrz panował chłód a w środku było naprawdę ciepło i przyjemnie. Kiedy już „oblężenie” tego budynku zostało zakończone i coraz więcej osób zaczęło pytać o drogę powrotną, zebraliśmy się do wyjścia. Niebo w tym czasie niebezpiecznie się zachmurzyło, więc zrobiliśmy tylko kilka pamiątkowych zdjęć i ruszyliśmy powrotnym szlakiem w stronę Istebnej.

Schodziliśmy ze Stożka klasami zaczynając znów od tych najmłodszych. Pani Anna Dziewior zerkała na poczynania klasy 6, a na końcu pod moim okiem „starszyzna” czyli 7 i 8, która przez wieloletnie łączenie właściwie zawsze trzyma się razem. Peleton zamykał p. Dariusz Pawełek wędrując z sękatym kosturem i jak pasterz zgarniając pozostające na tyłach „owieczki” …szukające grzybów i borówek. Umazani na fioletowo – a było od czego, z workami grzybów – wysyp nadal trwał, a niektórzy z odciskami na nogach, dotarliśmy wreszcie do Istebnej Bucznika.

I tak skończył się nasz rajd na Stożek, a rodzice zabierający swoje pociechy do domów powiadali, że gdzieniegdzie jednak padał deszcz...A nam się udało!

Dodam jeszcze, że klasy 0 i 1 też miały tego dnia dłuższy spacer zamiast codziennych zajęć. Wspólnie z paniami-Edytą Kukuczką, Moniką Baraniok i Martyną Łupieżowiec doszli szlakiem turystycznym wzdłuż doliny Olzy do zbiornika wodnego na Gańczorce.

Dziękujemy za wspólną trasę i opiekę rodzicom: p. Mirosławie Haratyk, p. Annie Zowada, p.Barbarze Bocek.

Barbara Dymarek

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            Nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do akcji - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, przez zabawną rywalizację w konkursach. Tydzień przed tym świętem szkoła została przystrojona w kolorowe karteczki i listki z działaniami z tabliczką mnożenia. Uczniowie (szczególnie ci młodsi) byli bardzo zainteresowani taką formą, gdyż dzięki temu mogli się nawzajem sprawdzać, zasłaniając wyniki ręką. Następnie wykonana została gazetka, która informowała o zbliżającym się wydarzeniu.

            W dniu 04.10.2019r. chętni uczniowie otrzymali karteczki z działaniami tabliczki mnożenia, które losowo wybierali, a specjalni egzaminatorzy sprawdzali poprawność odpowiedzi. Następnie podzielono uczniów na drużyny, które rywalizowały między sobą, korzystając z “Kart Grabowskiego”. Trzeba było się wykazać znakomitą znajomością tabliczki mnożenia i robić to na tyle szybko, żeby pokonać przeciwnika. Dodatkowo w każdej klasie od III do VIII został przeprowadzony konkurs, który miał na celu wyłonić osoby, które najszybciej i oczywiście bezbłędnie rozwiążą wylosowane przykłady. Każda z tych, wybranych osób otrzymała słodki upominek w postaci tabliczki czekolady, a pozostali uczestnicy, jak również młodsi koledzy z klas 0-2 poczęstowani zostali cukierkami. Akcja spotkała się ze wspaniałym odbiorem ze strony dzieci i młodzieży a liczba chętnych była większa niż w poprzednim roku. Już czekamy na kolejną edycję za rok! Gratulujemy wszystkim, którzy zdobyli tytuł eksperta tabliczki mnożenia, gdyż wiemy jak ważna jest jej znajomość na co dzień.

            Serdeczne podziękowania kieruję w stronę uczniów klasy VIII, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji, jak również Dyrekcji i wszystkim nauczycielom za pomoc i wsparcie. Nie można również zapomnieć o Radzie Rodziców, dzięki której możliwy był zakup słodkich poczęstunków.

Elżbieta Goryczka

Uroczystość z okazji DEN i pasowania na ucznia

         15 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz pasowania na ucznia klasy 1. Tego dnia lekcje trwały nieco krócej, bo wystrojone pierwszaki już od rana krążyły wyczekując obiecanych atrakcji.

         Uroczystość rozpoczął pan Dyrektor Bogdan Ligocki witając wszystkich zebranych na auli, ozdobionej uroczyście w biało-czerwone motywy. Następnie uczniowie z Samorządu Szkolnego złożyli życzenia nauczycielom i najmłodszym uczniom. Klasa siódma i ósma przygotowywana przez p. Barbarę Dymarek i Barbarę Matuszny zaprezentowały zestaw pomocy szkolnych dla „profesjonalnych pedagogów”. Znalazły się tam różowe okulary, które powodują, że nauczyciele widzą i stawiają tylko dobre oceny. Była też przepuszczarka uniwersalna, która filtruje informacje docierające do ucznia, peleryna niewidka dla przemykających po dzwonku , młotki do wbijania wiedzy do głowy i wreszcie dyby szkolne dla wiercących, z certyfikatem UE.

         Później klasa pierwsza pokazała swój program artystyczny, w którym zawarła wszystkie możliwe elementy artystyczne. Był więc wesoły taniec w parach; były piosenki o mądrych dzieciach, pierwszaczkach; były wiersze o szkole i patriotyzmie. Na koniec nastąpiło uroczyste ślubowanie zobowiązujące do sumiennej nauki i przestrzegania zasad obowiązujących w szkole. Wreszcie nastał najważniejszy moment i p.Dyrektor każdemu położył na ramieniu wielkie pióro, dokonując tym samym pasowania na ucznia pierwszej klasy naszej szkoły. Teraz tylko odebranie pamiątkowych dyplomów i upominków od wychowawcy p. Iwony Legierskiej i wyczekanych rogów obfitości ufundowanych przez rodziców. Całość została zakończona wspólną sesją zdjęciową, żeby utrwalić uciekające chwile.

         Tradycją tego dnia jest słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów dla nich, ich pociech i nas nauczycieli, za co serdecznie dziękujemy. W ten oto sposób do grona uczniów SP-2 zostało przyjęte kolejne 10 osób, zasilając szeregi tej szkoły.

Barbara Dymarek

 

 

 



Dodał: (7007)