Gmina Istebna - oficjalna strona

otwórz wyszukiwarkę

Urząd Gminy Istebna

43 - 470 Istebna, Istebna 1000

tel/fax +48 33 8556500

e-mail urzad@ug.istebna.pl

więcej...

menu
Przejdź do strefy turysty
13.10
2017

Europejski Dzień Języków W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Istebnej

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2001 roku. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

  1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

W tym roku nauczycielki języków obcych w Zespole-Szkolno Przedszkolnym w Istebnej włączyły się w obchody tego święta promującego naukę języków obcych. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do działania. Pierwszym etapem był klasowy Konkurs na Plakat na temat wylosowanego kraju. Losowanie odbyło się w czasie apelu, a klasy miały sześć dni na wykonanie plakatu. Powstały przepiękne prace, które w środę 27 września przyozdobiły drzwi poszczególnych sal lekcyjnych.

W związku z plakatami przeprowadziłyśmy kolejny konkurs – Konkurs Wiedzy o Krajach Świata. Trzyosobowe drużyny miały niecałe trzy godziny na znalezienie odpowiedzi na 17 pytań. Pytania dotyczyły informacji zawartych na plakatach. I tak mogliśmy się dowiedzieć, że w Nowej Zelandii występuje mięsożerny ślimak, Norwegowie wyznają sobie miłość słowami ‘ Jegelskerdeg’, a pechową dla Włochów liczbą jest 17.

Trzecim, najbardziej, jak się okazało spektakularnym wydarzeniem, był kącik, a właściwie hol kulinarny. Zaangażowanie uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i w poniedziałek, 2 października mogliśmy spróbować smakołyków z całego świata. Było sushi, pierożki won ton, łosoś, angielskie chlebki, tortille oraz góra słodkich przekąsek, a wśród nich ptysie, koreańskie ciasteczka, ciastka z ciecierzycy czy bułeczki cynamonowe. To była prawdziwa uczta, której długo nie zapomnimy.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poprzez udział w konkursie Picture Dictionary  również włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków. Przedszkolaki zaś poznały i pokolorowały flagę Wielkiej Brytanii oraz dowiedziały się kilku ciekawostek na temat tego kraju.

Dziękujemy uczniom za bardzo liczny udział w Europejskim Dniu Języków oraz wysiłek włożony w przygotowanie plakatów i przekąsek. Dziękujemy też rodzicom za pomoc przy kulinarnej  części świętowania. Mieliśmy okazję w ciągu 20 minut spróbować specjałów z całego świata. 

Dziękujemy też Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięskich drużyn.

Europejski Dzień Języków został zorganizowany przez nauczycielki języków obcych  - Joannę Karp, Ewę Buzek, Ewelinę Jochacy, Teresę Przybyłę, Agnieszkę Gretkowską, Natalię Muchę, Anetę Staniek, Blankę Fojcik oraz Katarzynę Leżańską-Czulak.

 

Katarzyna Leżańska -Czulak

 

 

 Dodał: O. Sz. (5626)